Kim jest tester oprogramowania i czym się zajmuje?

Kim jest tester oprogramowania?

Testerzy oprogramowania pomagają inżynierom QA(Quality Assurance) lub testerów QA; którzy odgrywają integralną rolę w tworzeniu aplikacji. Obowiązkiem testera oprogramowania jest upewnienie się, że nowo opracowane oprogramowanie i aplikacje są zgodne ze standardem benchmarku i oczekiwanym celem bez żadnych błędów, aby uzyskać pożądane wyniki.

Co robi tester oprogramowania?

Chociaż profil pracy testera oprogramowania jest zróżnicowany, jego główną rolą jest ciągłe testowanie oprogramowania w celu wykrycia wszelkich błędów, to znaczy obecności błędów, i zgłaszania ich w celu wyeliminowania problemów z wydajnością i interfejsem. Aby to zrobić, muszą wykonać wiele testów na różnych etapach cyklu życia oprogramowania. Niektóre aspekty, które zostałyby uwzględnione w teście, to wydajność, skalowalność funkcjonalna i wydajność użytkownika.

Oto kilka podstawowych obowiązków związanych z rolą:

Gromadzenie i dokumentowanie zarówno testów manualnych, jak i procedur testowania automatyzacji
Wykonywanie testów, wyników analiz i raportowanie wszelkich problemów i anomalii.
Upewnij się, że wykonujesz testy we wszystkich fazach SDLC — projektowanie, opracowywanie, testowanie, udostępnianie i konserwacja.
Analizowanie i przeglądanie specyfikacji systemu
Zgłaszanie problemów technicznych i błędów wykrytych podczas testów eksploracyjnych.
Wykonywanie testów regresji za każdym razem, gdy w kodzie zostaną wprowadzone jakiekolwiek zmiany.
Współpracuj z programistami i innymi członkami zespołu i organizuj spotkania przeglądowe
Zapewnienie ogólnej jakości oprogramowania.

tester oprogramowania

Jak zostać testerem oprogramowania

Tester oprogramowania jest uważany za jedną z lukratywnych i bardzo poszukiwanych opcji kariery w branży technologicznej. Aby odnieść sukces jako tester oprogramowania, powinien spełnić kilka podstawowych wymagań, w tym odpowiednią edukację i szkolenie, jak wspomniano poniżej.

Uzyskaj odpowiedni stopień naukowy
Początkujący tester oprogramowania powinien rozpocząć swoją podróż od upewnienia się, że posiada tytuł licencjata lub magistra w odpowiedniej dziedzinie – informatyka, komputerowe systemy informacyjne, elektrotechnika, zarządzanie biznesem lub technologia informacyjna. Jednak nie jest obowiązkowe posiadanie jakiegoś standardowego stopnia, ale pomoże ci to rozwinąć skrzydła w dziedzinie testowania oprogramowania.

Zdobądź niezbędne umiejętności
Idealny kandydat na testera oprogramowania powinien mieć oko do szczegółów wraz z podstawową znajomością kodowania i języków programowania wraz z ich koncepcjami, w tym algorytmami architektury, programowaniem obiektowym i nie tylko. Wzmocnienie umiejętności technicznych, w tym Linux, SQL i narzędzi do zarządzania testami, wraz z umiejętnościami nietechnicznymi – umiejętności analityczne, zarządzania czasem i komunikacji sprawią, że będzie to jeszcze bardziej pożądane wśród pracodawców.

Zdobądź doświadczenie w branży
Zdobycie doświadczenia przemysłowego będzie kolejnym krokiem na drodze do zostania testerem oprogramowania, ponieważ sprawi, że Twoje CV będzie bardziej widoczne jako konkurencyjny kandydat wśród potencjalnych pracowników. Doświadczenie przemysłowe zależy wyłącznie od wybranej dziedziny. Na przykład, jeśli masz stopień inżyniera, możesz zdobyć odpowiednie doświadczenie na stanowiskach zapewniania jakości, które pomogą ci rozwinąć twoje umiejętności.

Umiejętności testera oprogramowania

Tester oprogramowania wymaga odpowiedniej wiedzy technicznej na temat wszystkich powiązanych procesów i produktów, aby był sprawnym i technicznym profilem. Tutaj skomponowaliśmy listę umiejętności, które są niezbędne dla testera oprogramowania.

Podstawowa znajomość SQL
Systemy oprogramowania mają w tle znaczną ilość danych przechowywanych w postaci MySQL i innych. Stąd też podstawowa wiedza na temat SQL/Database jest niezbędna do weryfikacji danych, sprawdzania, czy w backendzie przechowywane są właściwe dane.

Podstawy Linuksa i innych systemów operacyjnych
Znajomość systemów operacyjnych jest obowiązkowa dla testerów oprogramowania. Będą musieli stworzyć środowisko testowe i wykonać przypadki testowe; dlatego posiadanie odpowiedniej wiedzy ułatwi zadanie. Co więcej, większość aplikacji i projektów jest wykonywana w środowisku Linuksa, dlatego bardzo wskazane jest zapoznanie się z podstawami poleceń i operacji Linuksa wraz z instalacją testów, procedur testowania wydajności itp.

Praktyczne doświadczenie z narzędziami do zarządzania testami, śledzenia defektów i automatyzacji
Wiedza i praktyczne doświadczenie w narzędziach do zarządzania testami to kolejny ważny aspekt zostania testerem oprogramowania. Zaopatrzenie się w odpowiednie techniki i narzędzia do zarządzania testami pomoże Ci zarządzać artefaktami związanymi z testowaniem, zmniejszając ryzyko niepowodzeń. Na przykład nauka korzystania z narzędzi do zarządzania testami pozwoli Ci wykrywać i śledzić wszystkie przypadki testowe wykonane przez zespół.

Po pracy jako tester manualny musisz opanować kilka narzędzi automatyzacji, aby zostać potencjalnym testerem automatyzacji. Ponadto kursy testowania automatyzacji pomogą przygotować najlepszą strategię automatyzacji testów i osiągnąć mistrzostwo w najbardziej efektywny sposób.

Śledzenie defektów i cykl życia to inne kluczowe aspekty testowania oprogramowania. Bez odpowiedniej wiedzy i odpowiednich narzędzi trudno będzie właściwie wykryć i zarządzać defektami. Dlatego tak ważna jest świadomość narzędzi do eliminacji defektów, takich jak Jira czy Bugzilla.

Oprócz tych umiejętności technicznych, tester oprogramowania powinien przede wszystkim posiadać pewne umiejętności nietechniczne, takie jak:

  • Umiejętności logiczne i analityczne, aby lepiej zrozumieć rzeczy i uzyskać dogłębny wgląd.
  • Umiejętności poprawnej komunikacji umożliwiające skuteczną interakcję z klientami i współpracę z członkiem zespołu w celu prawidłowego funkcjonowania.
  • Umiejętności zarządzania czasem w celu zorganizowania planu pracy z wyprzedzeniem i poprawy ogólnej wydajności i wartości dla organizacji.
  • Postawa sprawia, że ​​stajesz się proaktywny, co powinno przekładać się na pracę, pozwalając Ci stanąć na czele rozwiązywania problemów.
  • Pasja pozwala osiągać wielkie rzeczy poprzez pobudzanie ciekawości innowacji i przełomowych odkryć.

Oferty pracy dla testerów oprogramowania.

Dowiedz się więcej:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *