Czym jest C#? Wszystko co powinieneś wiedzieć

Ze wszystkich języków programowania C# jest jednym z najpopularniejszych. Ten wieloparadygmatyczny język jest wszechstronny, dość łatwy do nauczenia i zorientowany obiektowo. Mając do wyboru tak wiele różnych języków programowania, pomyśleliśmy, że zapewnimy odpowiednie wprowadzenie do C#, abyś mógł zdecydować, czy jest on odpowiedni dla Ciebie i Twojego następnego projektu.

Co to jest C#?

C# to nowoczesny język programowania ogólnego przeznaczenia, którego można używać do wykonywania szerokiego zakresu zadań i celów obejmujących różne zawody. Język C# jest używany głównie w środowisku Windows .NET, chociaż można go zastosować na platformie typu open source. Ten wysoce wszechstronny język programowania jest językiem programowania obiektowego (OOP) – co nie jest zbyt powszechne – i jest dość nowy w grze, ale już teraz jest niezawodnym, podobającym się tłumom.

c#

Historia C#

W porównaniu do języków znanych od dawna, takich jak Python i PHP, C# jest młodym, prawie dwudziestoletnim językiem w świecie programowania. Język został opracowany w 2000 roku przez Andersa Hejlsberga z Microsoftu, duńskiego inżyniera oprogramowania. Anders brał udział w tworzeniu kilku niezawodnych narzędzi programistycznych i języków, w tym TypeScript który omawialiśmy oraz Delphi Microsoftu, odpowiedniego zamiennika Turbo Pascala.

Według stanu na luty 2019 r. C# zajął 4. miejsce w rankingu popularności języka programowania PYPL, tuż za Javą i JavaScriptem. Dane użyte do skompilowania tego indeksu opierają się na tym, jak często ludzie szukają samouczka na temat różnych języków programowania w Google.

W ostatnich latach C# konsekwentnie pojawiał się również w dziesięciu najważniejszych językach programowania w indeksie TIOBE Index, raporcie, który pobiera dane z kompilacji popularnych wyszukiwarek, w tym Google, YouTube i Bing.

Godne uwagi fakty

Na początku C# był pierwotnie zatytułowany COOL, sprytny akronim, który oznaczał „język zorientowany na obiekt podobny do C”. Niestety, Microsoft nie był w stanie trzymać się tej zabawnej nazwy z powodów związanych z prawem znaków towarowych.
C# został pierwotnie zaprojektowany, aby rywalizować z Javą. Sądząc po szybkim wzroście popularności i pozytywnej reakcji zarówno nowych, jak i doświadczonych programistów, można śmiało powiedzieć, że cel został osiągnięty.

Dla kogo jest C#?

Wśród początkujących i doświadczonych programistów C# może być używany przez osoby o szerokim i zróżnicowanym zakresie poziomów umiejętności. Aby nauczyć się C#, najlepiej jest mieć przynajmniej podstawową wiedzę na temat pisania kodu, nawet jeśli jeszcze nie zbudowałeś swojego pierwszego programu lub aplikacji.

Krzywa uczenia się C# jest stosunkowo niska w porównaniu z bardziej złożonymi językami, takimi jak Java, chociaż nie jest tak prosty do nauczenia jak Python, najlepszy język programowania dla tych, którzy są nowicjuszami w tej dziedzinie.

C# to doskonały wybór dla programistów z umiarkowanym lub zaawansowanym doświadczeniem w pisaniu kodu. Chociaż eksperci uznają ten język za jeden z umiarkowanych złożoności, zgadzają się, że jest on dość łatwy do opanowania i osiągnięcia doskonałości. Po zapoznaniu się z C# i poświęceniu czasu na jego opanowanie możesz spodziewać się szybkiego postępu od nowicjusza do eksperta.

Wynika to z faktu, że C# jest językiem wysokiego poziomu, co oznacza, że ​​jest stosunkowo łatwy do czytania i pisania, co czyni go dobrym wyborem dla początkujących i wygodną opcją dla ekspertów. Oprócz czytelności, C# może być również używany do automatyzacji złożonych zadań, które wymagają dużo czasu, aby osiągnąć pomniejsze wyniki.
Ten język programowania jest również typowany statystycznie, co oznacza, że ​​błędy są wykrywane przed uruchomieniem aplikacji. Dzięki temu znacznie łatwiej jest wykryć małe błędy w stacku, które w innym przypadku byłyby prawie niezauważalne – nie wspominając o niewiarygodnie obciążających.

Chociaż C# może być dobrze wykorzystany w rękach wszelkiego rodzaju programistów, duża część bazy użytkowników języka składa się z tych, którzy są stronniczy w stosunku do platformy Microsoft.

Do czego służy C#?

Podobnie jak inne języki programowania ogólnego przeznaczenia, C# może być używany do tworzenia wielu różnych programów i aplikacji: aplikacji mobilnych, aplikacji komputerowych, usług w chmurze, witryn internetowych, oprogramowania dla przedsiębiorstw i gier. Wiele, wiele gier. Chociaż C# jest niezwykle wszechstronny, istnieją trzy obszary, w których jest najczęściej używany.

Tworzenie stron internetowych
C# jest często używany do tworzenia profesjonalnych, dynamicznych witryn internetowych na platformie .NET lub oprogramowania typu open source. Tak więc, nawet jeśli nie jesteś fanem architektury Microsoftu, nadal możesz używać C# do tworzenia w pełni funkcjonalnej strony internetowej. Ponieważ język ten jest zorientowany obiektowo, jest często wykorzystywany do tworzenia witryn internetowych, które są niezwykle wydajne, łatwo skalowalne i łatwe w utrzymaniu.

Aplikacje Windows
C# został stworzony przez Microsoft dla Microsoftu, więc łatwo zrozumieć, dlaczego jest najczęściej używany do tworzenia aplikacji desktopowych Windows. Aplikacje C# wymagają platformy Windows .NET, aby działać jak najlepiej, więc najsilniejszym przypadkiem użycia tego języka jest tworzenie aplikacji i programów, które są specyficzne dla architektury platformy Microsoft.

Gry
Interesujesz się tworzeniem gier? C# może być po prostu jednym z najlepszych języków programowania do gier. Ten język jest często używany do tworzenia ulubionych przez fanów gier, takich jak Rimworld na silniku Unity Game Engine.

Na wypadek, gdybyś jeszcze nie wiedział, Unity jest zdecydowanie najpopularniejszym dostępnym silnikiem gier, na którym zbudowano ponad jedną trzecią najlepszych i najczęściej granych gier w branży. C# bezproblemowo integruje się z silnikiem Unity i może być używany na praktycznie każdym nowoczesnym urządzeniu mobilnym lub konsoli dzięki wieloplatformowej technologii, takiej jak Xamarin.

Zalety C#

C# zapewnia zarówno nowym, jak i doświadczonym programistom wiele różnych zalet. Poniżej przedstawiamy pięć naszych ulubionych ulubionych korzyści.

C# pomaga zaoszczędzić czas
Być może największą zaletą jest to, ile czasu można zaoszczędzić, używając C# zamiast innego języka programowania. Ponieważ C# jest statycznie wpisany i łatwy do odczytania, użytkownicy mogą spodziewać się mniej czasu na przeszukiwanie swoich skryptów pod kątem drobnych błędów, które zakłócają działanie aplikacji.

C# kładzie również nacisk na prostotę i wydajność, dzięki czemu programiści mogą spędzać mniej czasu na pisaniu skomplikowanych stosów kodu, które są wielokrotnie używane w całym projekcie. Dodaj do tego obszerny bank pamięci i masz efektywny czasowo język, który może łatwo skrócić godziny pracy i pomóc w dotrzymaniu napiętych terminów bez wyrzucania trzeciej filiżanki kawy o 2:00 nad ranem.

Łatwa nauka
Oprócz czasu, który możesz zaoszczędzić podczas opracowywania projektu, spędzisz również mniej czasu na nauce C# w przeciwieństwie do trudniejszych języków programowania. Dzięki swojej prostocie i łatwym w użyciu funkcjom, C# oferuje dość niską krzywą uczenia się dla początkujących.

Ten język stanowi świetny pierwszy krok w terenie i zapewnia początkującym programistom wygodny sposób na zapoznanie się z programowaniem bez zniechęcania się i przytłoczenia.

To skalowalny język, który jest łatwy w utrzymaniu
C# to język programowania, który jest niezwykle skalowalny i łatwy w utrzymaniu. Ze względu na ścisłą naturę sposobu pisania kodów statycznych programy w języku C# są niezawodnie spójne, co znacznie ułatwia ich dostosowywanie i konserwację niż programy napisane w innych językach.

Jeśli kiedykolwiek będziesz musiał wrócić do starego projektu napisanego w C#, z przyjemnością odkryjesz, że chociaż Twoje procesy mogły się zmieniać na przestrzeni lat, Twój stos C# pozostał taki sam na całym świecie. Na wszystko jest miejsce i wszystko jest na swoim miejscu.

Istnieje duża społeczność – bardzo duża
W świecie kodowania i programowania nie można przecenić znaczenia pomocnej społeczności, na której można polegać. Języki programowania nie są platformą ani usługą z dedykowaną linią pomocy lub wygodnym wsparciem IT. Programiści muszą polegać na wsparciu innych w tej samej dziedzinie, którzy doświadczyli tych samych przeszkód i frustracji.

Jedną z takich społeczności pomocnych ekspertów programistycznych można znaleźć na StackOverflow. Ponieważ ta witryna pytań i odpowiedzi została stworzona w języku C#, nie jest niespodzianką, że programiści C# stanowią ogromną część społeczności, w której można zadawać pytania, odpowiadać, przeprowadzać burze mózgów lub dawać upust.

Jeśli wolisz współpracować z osobami o podobnych poglądach twarzą w twarz, C# ma również rozległą społeczność na Meetup.com, gdzie członkowie mogą dołączać do dyskusji zarówno online, jak i IRL, które są zaplanowane losowo lub na stałe.

C# jest zorientowany obiektowo
C# jest całkowicie zorientowany obiektowo, co jest rzadką cechą języka programowania. Wiele z najpopularniejszych języków do pewnego stopnia zawiera orientację obiektową, ale bardzo niewiele osiągnęło wielkość C# bez utraty przychylności ludzi.

Istnieje wiele różnych zalet programowania obiektowego (OOP), takich jak wydajność i elastyczność, żeby wymienić tylko kilka. Niektórzy programiści, którzy nie są zaznajomieni z OOP, mogą czuć się nieco niechętnie wybierając nowy język z tak dużym naciskiem na niego, ale nie martw się: zrozumienie programowania obiektowego nie jest wcale takie trudne.

Dlaczego powinieneś uczyć się C#

Bez wątpienia znalazłeś języki programowania, które oferują swój własny zestaw zalet, może nawet kilka z tych samych zalet używania C#. Istnieją porównywalne języki, takie jak Python, które również zapewniają prostotę i inne korzyści. Dlaczego powinieneś wybrać naukę C# zamiast alternatywy?

C# oferuje mnóstwo możliwości kariery
Ponieważ rozwój gier niezależnych stale rośnie i coraz więcej witryn internetowych jest tworzonych w ramach platformy ASP.NET, eksperci przewidują, że nie zabraknie możliwości kariery dla programistów obeznanych z językiem C#. Niezależnie od tego, czy chcesz projektować strony internetowe, tworzyć aplikacje komputerowe, czy tworzyć uzależniające gry, nie będziesz miał trudności ze znalezieniem idealnej pracy, która wymienia C# jako wymóg na dane stanowisko.

Przyszłość wygląda jasno
Wraz z rosnącym zainteresowaniem nauką C# i fundamentem zakorzenionym głęboko w platformie Microsoft, przyszłość tego konkretnego języka programowania rysuje się w jasnych barwach. Ze względu na jego popularność, wszechstronność i istniejące kreacje można bezpiecznie założyć, że Microsoft będzie stale przywiązywać wagę do aktualizowania i trafności języka.

C# to kochany język
Według niedawnej ankiety Stack Overflow programiści zgadzają się, że C# jest jednym z najbardziej lubianych języków programowania dostępnych obecnie — zaraz za Pythonem. Tak więc, jeśli masz dość radzenia sobie z bardziej skomplikowanymi językami lub obawiasz się podjęcia pracy w programowaniu, rozważ zmianę ścieżki, aby skupić się na C#, aby proces był bardziej satysfakcjonujący.

Dowiedź się więcej:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *