Jak zostać programistą od zera?

Szukasz pełnej wyzwań kariery, która pozwoli Ci pracować z komputerami i wywrzeć wpływ na dzisiejsze społeczeństwo? Rozważ zostanie inżynierem oprogramowania. Aby pracować w tej zaawansowanej technologicznie karierze, powinieneś wiedzieć, jak programować, podejmować decyzje i planować projekty.

Z tego artykułu dowiesz się, jak zostać programistą od zera, jak zacząć, jak zarabiać i jak awansować na tym stanowisku.

Jak zostać programistą?

Inżynieria oprogramowania to stale zmieniający się zawód. Dlatego też bardzo ważny jest stały rozwój. Ponieważ ma on zmienny charakter, istnieje wiele różnych sposobów wejścia do świata IT.

Kim jest inżynier oprogramowania?

BLS definiuje inżyniera oprogramowania jako kogoś, kto „projektuje aplikacje lub programy komputerowe”. Inżynierowie oprogramowania mogą pracować w niemal każdej branży, nawet poza technologią.

Wszystkie typy organizacji, od Disneya po uczelnie społeczne, zatrudniają inżynierów oprogramowania do zarządzania projektami i inicjatywami związanymi z tworzeniem oprogramowania. Jednak duże firmy technologiczne, takie jak Google, Amazon, Facebook i LinkedIn, zazwyczaj zatrudniają największą liczbę inżynierów oprogramowania.

Kroki do zostania inżynierem oprogramowania/programistą

Perspektywy pracy dla inżynierów oprogramowania są duże i istnieje kilka sposobów na wejście na tę dziedzinę. Poniżej zbadamy kilka różnych ścieżek.

Ukończ studia związane z IT

Tradycyjnym sposobem zostania inżynierem oprogramowania jest zdobycie tytułu licencjata lub magistra informatyki lub podobnej dyscypliny. Stopień magistra nie jest wymagany do pracy jako inżynier oprogramowania, ale może być pomocny dla osób zmieniających karierę i tych, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę w tej dziedzinie.

Stopień licencjata zwykle trwa trzy lata, łącząc kursy kształcenia ogólnego z kursami w twojej dziedzinie studiów. Informatyka, technologia informacyjna i cyberbezpieczeństwo to popularne kierunki dla studentów zainteresowanych zostaniem inżynierem oprogramowania. Stopnie informatyki i inżynierii często mają bardziej rozbudowane wymagania matematyczne niż kierunki takie jak IT i cyberbezpieczeństwo.

Studia to nadal najszerzej akceptowalny sposób wejścia w dziedzinę inżynierii oprogramowania.

jak zostać programistą od zera

Rozważ uzyskanie certyfikatu

Jako inżynier oprogramowania możesz zdobyć setki różnych certyfikatów. Uzyskanie certyfikatu zwykle wiąże się z nauką określonego tematu w klasie lub we własnym tempie. Następnie przystąpisz do egzaminu, który musisz zdać, aby uzyskać certyfikat.

Uzyskanie certyfikatu w określonej dziedzinie lub dyscyplinie może pomóc w poszerzeniu wiedzy, zdobyciu wiarygodności i ulepszeniu CV. Poniżej wymieniliśmy niektóre z bardziej popularnych licencji, na które możesz usiąść.

Zdobądź doświadczenie

Niezależnie od tego, czy chcesz zmienić karierę, czy właśnie ukończyłeś studia, jednym z najlepszych sposobów na znalezienie pracy jako inżynier oprogramowania jest zdobycie prawdziwego doświadczenia zawodowego. Znalezienie stażu to świetny sposób na rozpoczęcie pracy w dziedzinie zaawansowanych technologii.

Możesz również znaleźć stanowisko w pokrewnej dziedzinie, na przykład inżynier ds. testów lub specjalista ds. pomocy technicznej. Te role mogą pomóc Ci zdobyć doświadczenie potrzebne do wejścia na rynek pracy inżyniera oprogramowania.
Ciekawą opcją jest sprawdzenie kursów na Codecademy i coderarmour.

Stwórz portfolio swoich prac programistycznych.

Ćwicząc programowanie i budowanie aplikacji, kompiluj je w portfolio. Posiadanie portfolio najlepszych prac pokazuje potencjalnym pracodawcom, że możesz wykorzystać umiejętności zawarte w swoim CV w prawdziwym świecie. Twoje portfolio powinno zawierać co najmniej:

  • Krótki życiorys
  • Informacje kontaktowe
  • Potrzebne umiejętności
  • Link do Twojego CV
  • Wyróżnienia lub nagrody

Projekty profesjonalne i osobiste

Gdy zdobędziesz więcej doświadczenia, dobierz swoje portfolio, aby pokazać tylko swoje najlepsze prace. Pamiętaj, aby uwzględnić projekty, w których wykorzystałeś technologie, które są zgodne z ofertami pracy, o które się ubiegasz.

Możesz hostować swoje portfolio we własnej domenie (sposób na pokazanie swoich umiejętności tworzenia stron internetowych) lub na bezpłatnej witrynie hostingowej, takiej jak GitHub lub GitLab.

Bootcampy

Innym świetnym sposobem na nauczenie się umiejętności inżynierii oprogramowania jest udział w bootcampie. Pod względem ceny, długości programu i materiału tematycznego bootcampy inżynierii oprogramowania są czymś pomiędzy programem studiów a zwykłym obozem kodowania. Bootcampy nie są tak wszechstronne ani długie jak programy studiów i są bardziej intensywne niż obozy kodowania.

Większość bootcampów publikuje wysokie wskaźniki pośrednictwa pracy. Co więcej, wiele firm technologicznych promuje i rekrutuje z bootcampów kodowania. Jeśli ukończysz kurs inżynieryjny w zakresie inżynierii oprogramowania, możesz kwalifikować się do pracy, takiej jak inżynier oprogramowania, programista stron internetowych, twórca gier wideo lub projektant stron internetowych.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *