Jeśli zastanawiasz się nad nauką programowania i rozpoczęciem kariery w inżynierii oprogramowania, prawdopodobnie słyszałeś termin „programista z pełnym pakietem”. Dla wielu inżynierów tytuł ten oznacza szczyt rozwoju zawodowego.
Niezależnie od tego, czy ubiegasz się o pracę z tym tytułem, czy nie, prawdopodobnie powinieneś wiedzieć, czym właściwie zajmuje się programista full-stack. Zagłębimy się w definicję pełnoprawnego programisty, abyś mógł zdecydować, czy ten konkretny cel kariery jest dla Ciebie.
Kim jest Fullstack Developer?
Programista full-stack to ktoś, kto może zbudować zarówno frontend (widoczne funkcje, z którymi użytkownicy wchodzą w interakcję), jak i back end (zakulisowe procesy i przechowywanie danych) witryny internetowej.
Zazwyczaj, gdy w ogłoszeniu o pracę lub w tytule stanowiska występuje słowo „pełny stos”, odnoszą się one do kogoś, kto ma zarówno wiedzę z zakresu „frontend”, jak i „back end”. Ogólnie rzecz biorąc, może odnosić się do kogoś, kto wie, jak poradzić sobie ze wszystkim, od zarządzania projektami po instalację prawidłowego systemu operacyjnego na serwerze. Innymi słowy jest to programista, który może zająć się kompleksową implementacją strony internetowej.
Oto cztery rzeczy, które możesz uwzględnić w swojej definicji programisty pełnego stosu. Jak wspomniałem wcześniej, najczęściej uwzględniane są Frontend Development i Backend Development.
- Zarządzanie projektami – Czy możesz współpracować z klientami / współpracownikami / projektantami i faktycznie zrealizować projekt? Czy wiesz, jak planować harmonogramy, podejmować decyzje dotyczące infrastruktury i gromadzić odpowiednie wymagania? Te często niedoceniane umiejętności mają kluczowe znaczenie dla zostania produktywnym i odnoszącym sukcesy programistą.
- Frontend— zazwyczaj odnosi się do języków programowania, które może obsługiwać przeglądarka, takich jak HTML, CSS i JavaScript. Obejmuje to również frameworki JavaScript, takie jak React. Jest to również często określane jako rozwój „strony klienta”.
- Backend – Cały kod działający na serwerach, takich jak aplikacje i interfejsy API, które zasilają Twoją witrynę. Niektóre języki zaplecza do wyboru to między innymi Python, Ruby i Java. Będziesz także musiał umieć pracować i tworzyć bazy danych, co wymaga znajomości języka programowania, takiego jak SQL.
- DevOps – Przenoszenie kodu z github do produkcji. Może to oznaczać instalowanie systemów operacyjnych (np. ustawianie serwera linux, aby Twoja aplikacja mogła działać) lub zarządzanie złożonym zestawem zależności (np. instalowanie odpowiedniej wersji Pythona) w miarę wzrostu bazy kodu. To może się znacznie różnić w zależności od konfiguracji i istnieje cały zestaw inżynierów, którzy specjalizują się w tej dziedzinie.
W ten sam sposób, w jaki programista może być „fullstackiem”, mając doświadczenie w każdej z tych umiejętności, ma również „stack technologiczny”. Odnosi się to do języków programowania, z którymi czują się komfortowo w każdej z tych kategorii. Być może słyszałeś o programiście posiadającym stos „MEAN” – oznacza to, że znają MongoDB, Express.js, Angular i Node.js.
Nie ma jednego idealnego stosu, ale jeśli dopiero zaczynasz, polecam poszukać ofert pracy dla firm, w których jesteś zainteresowany pracą i początkowo uczyć się tych języków programowania.
Rzeczywistość jest taka, że powinieneś stale poszerzać swoje kompetencje o nowe umiejętności , zarówno frontend, backend, jak i wszystkie inne rzeczy pomiędzy nimi. Możesz poszerzyć swoje umiejętności, wypróbowując samouczki online, zapisując się na kurs tworzenia stron internetowych online lub rejestrując się w celu uzyskania odpowiedniego certyfikatu tworzenia stron internetowych.
Często zadawane pytania:
- Jaka jest różnica między programistą fullstack a programistą webowym?
Programistą webowym może być każdy, kto umie kodować, niezależnie od tego, czy specjalizuje się w kodowaniu front-end, back-end, czy full-stack. „Fullstack” to bardziej szczegółowe określenie, które odnosi się do kogoś, kto zna zarówno języki kodowania front-end, jak i back-end.
Ofery pracy dla Fullstack Developerów
Szukać możemy na wielu platformach, jednakże jedną z najlepszych jest Just Join IT. Tutaj można znaleźć oferty pracy dla Fullstack Developerów.
Zobacz także: