Czym jest NFT?! – wyjaśniamy

Możesz się zastanawiać: czym w jest NFT?

NFT to zasób cyfrowy, który reprezentuje obiekty ze świata rzeczywistego, takie jak sztuka, muzyka, przedmioty w grze i filmy. Są kupowane i sprzedawane online, często za pomocą kryptowalut, i zazwyczaj są kodowane za pomocą tego samego oprogramowania bazowego, co wiele kryptowalut.

Chociaż istnieje od 2014 r., NFT zyskuje rozgłos, ponieważ stają się coraz bardziej popularnym sposobem kupowania i sprzedawania cyfrowych dzieł sztuki. Od listopada 2017 r. na NFT wydano oszałamiające 174 miliony dolarów.

NFT są również generalnie jedyne w swoim rodzaju lub co najmniej jednym z bardzo ograniczonych serii i mają unikalne kody identyfikacyjne. „Zasadniczo NFT tworzą cyfrowe niedobory”, mówi Arry Yu, przewodniczący Washington Technology Industry Association Cascadia Blockchain Council i dyrektor zarządzający Yellow Umbrella Ventures.

 

czym jest nft

Stoi to w wyraźnym kontraście z większością cyfrowych kreacji, których podaż prawie zawsze jest nieskończona. Hipotetycznie odcięcie podaży powinno podnieść wartość danego zasobu, zakładając, że jest na niego popyt.

Ale wiele NFT, przynajmniej w tych wczesnych dniach, było kreacjami cyfrowymi, które już istnieją w jakiejś formie gdzie indziej, jak kultowe klipy wideo z gier NBA lub sekurytyzowane wersje sztuki cyfrowej, które już krążą na Instagramie.

Na przykład słynny artysta cyfrowy Mike Winklemann, lepiej znany jako „Beeple”, stworzył kompozycję 5000 codziennych rysunków, aby stworzyć być może najsłynniejszy obecnie NFT, „EVERYDAYS: The First 5000 Days”, który był sprzedawany w Christie’s na rekordowo- łamanie 69,3 miliona dolarów.

Każdy może bezpłatnie przeglądać pojedyncze obrazy, a nawet cały kolaż obrazów online. Dlaczego więc ludzie są gotowi wydać miliony na coś, co mogliby łatwo zrzuty ekranu lub pobrać?

Ponieważ NFT pozwala kupującemu na posiadanie oryginalnego przedmiotu. Mało tego, zawiera wbudowane uwierzytelnianie, które służy jako dowód własności. Kolekcjonerzy cenią te „cyfrowe prawa do przechwałek” niemal bardziej niż sam przedmiot.

Czym różni się NFT od kryptowaluty?


To czym jest NFT? NFT oznacza niezamienny token. Generalnie jest zbudowany przy użyciu tego samego rodzaju programowania, co kryptowaluta, jak Bitcoin czy Ethereum, ale na tym kończy się podobieństwo.

Fizyczne pieniądze i kryptowaluty są „wymienne”, co oznacza, że można nimi handlować lub wymieniać na siebie. Mają też taką samą wartość — jeden dolar jest zawsze wart drugiego dolara; jeden Bitcoin jest zawsze równy innemu Bitcoinowi. Wymienność Crypto sprawia, że jest to zaufany sposób przeprowadzania transakcji na blockchain.

NFT są różne. Każdy z nich posiada podpis cyfrowy, który uniemożliwia wymianę NFT lub wymianę między sobą (stąd niemożliwy do wymiany). Na przykład jeden klip NBA Top Shot nie jest równy CODZIENNE po prostu dlatego, że oba są NFT. (Jeden klip NBA Top Shot niekoniecznie jest równy innemu klipowi NBA Top Shot, jeśli o to chodzi).

 

co to jest nft

Jak działa NFT?


NFT istnieją w łańcuchu bloków, który jest rozproszoną księgą publiczną, która rejestruje transakcje. Prawdopodobnie najbardziej znasz blockchain jako podstawowy proces, który umożliwia tworzenie kryptowalut.

W szczególności transakcje NFT są zwykle utrzymywane w łańcuchu blokowym Ethereum, chociaż inne łańcuchy blokowe również je obsługują.

NFT jest tworzone lub „wybijane” z obiektów cyfrowych, które reprezentują zarówno przedmioty materialne, jak i niematerialne, w tym:

• Sztuka

• Gify

• Filmy i najważniejsze wydarzenia sportowe

• Artykuły kolekcjonerskie

• Wirtualne awatary i skórki do gier wideo

• Designerskie trampki

• Muzyka

Liczą się nawet tweety. Współzałożyciel Twittera, Jack Dorsey, sprzedał swój pierwszy tweet jako NFT za ponad 2,9 miliona dolarów.

Zasadniczo NFT są jak fizyczne przedmioty kolekcjonerskie, tylko cyfrowe. Zamiast więc powiesić na ścianie obraz olejny, kupujący otrzymuje plik cyfrowy.

Otrzymują również wyłączne prawa własności. Zgadza się: NFT może mieć tylko jednego właściciela na raz. Unikalne dane NFT ułatwiają weryfikację ich własności i przenoszenie tokenów między właścicielami. Właściciel lub twórca może również przechowywać w nich określone informacje. Na przykład artyści mogą podpisać swoje prace, umieszczając swój podpis w metadanych NFT.

Do czego służą NFT?


Technologia Blockchain i NFT dają artystom i twórcom treści wyjątkową okazję do zarabiania na swoich produktach. Na przykład artyści nie muszą już polegać na galeriach lub domach aukcyjnych, aby sprzedawać swoje dzieła. Zamiast tego artysta może sprzedać go bezpośrednio konsumentowi jako NFT, co również pozwala mu zachować większe zyski. Ponadto artyści mogą programować opłaty licencyjne, dzięki czemu otrzymają procent sprzedaży za każdym razem, gdy ich sztuka zostanie sprzedana nowemu właścicielowi. Jest to atrakcyjna cecha, ponieważ artyści na ogół nie otrzymują przyszłych wpływów po pierwszej sprzedaży ich dzieł.

Sztuka nie jest jedynym sposobem na zarabianie pieniędzy na NFT. Marki takie jak Charmin i Taco Bell wystawiały na aukcjach tematyczne dzieła sztuki NFT, aby zebrać fundusze na cele charytatywne. Charmin nazwał swoją ofertę „NFTP” (niezamienny papier toaletowy), a sztuka NFT Taco Bell wyprzedała się w ciągu kilku minut, a najwyższe stawki to 1,5 zawiniętego eteru (WETH) – równowartość 3723,83 USD w momencie pisania.

Nyan Cat, GIF z ery 2011 przedstawiający kota z pop-tartowym ciałem, sprzedał się w lutym za prawie 600 000 dolarów. Pod koniec marca sprzedaż NBA Top Shot przekroczyła 500 milionów dolarów. Pojedynczy LeBron James Highlight NFT przyniósł ponad 200 000 USD.

Nawet celebryci, tacy jak Snoop Dogg i Lindsay Lohan, wskakują na modę NFT, uwalniając wyjątkowe wspomnienia, dzieła sztuki i chwile jako sekurytyzowane NFT.

Giełdy NFT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *